Terapia dzieci i młodzieży

TERAPIA DZIECI I MŁODZIEŻY

W naszej siedzibie na terenie Gorzowa Wielkopolskiego świadczymy takie usługi jak psychoterapia dzieci, młodzieży i nastolatków.

Każdy etap życia wiąże się z nowymi wyzwaniami. Niemowlęta nie mają umiejętności abstrakcyjnego myślenia, są też całkowicie zależne od swoich rodziców. Niemniej, nawet one wyczuwają negatywne emocje czy zmianę otoczenia. Kilkuletnie dzieci zaczynają kwestionować decyzje dorosłych, dążą też do coraz większej autonomii. Okres dojrzewania często wiąże się natomiast z intensywnymi zmianami w wyglądzie i zachowaniu nastolatków.

Oprócz tych diametralnych zmian zachodzących w pierwszych kilkunastu latach życia młodzieży pojawiają się też zdarzenia losowe: rozwód rodziców, śmierć dziadków, konflikty z rówieśnikami, zaburzona samoocena. Często konsultacja z terapeutą pomaga w odnalezieniu przyczyny problemu i wyposaża dziecko w narzędzia, dzięki którym potrafi sobie z nim radzić. 

Kiedy warto zapisać dziecko do psychologa?

Często rodzice zauważają nietypowe zachowania u swoich pociech, ale nie potrafią odnaleźć ich przyczyny. Zazwyczaj są to naturalne zmiany związane z nauką nowych umiejętności czy zmianą otoczenia. Jednak zdarza się też, że wymagana jest pomoc ze strony psychologa. Dlatego dla najmłodszych pacjentów na co dzień prowadzimy w Gorzowie Wielkopolskim takie usługi jak terapia psychologiczna dzieci.

Do niepokojących przesłanek należą, między innymi:

  • traumatyczna sytuacja rodzinna jak rozwód czy śmierć;
  • nieharmonijny rozwój (dziecko, w stosunku do rówieśników, jest agresywne, nadaktywne lub wycofane);
  • zaburzenia snu lub odżywiania;
  • nagłe zmiany w zachowaniu i problemy w komunikacji. 

Zachęcamy do skorzystania z usług psychologa online oraz stacjonarnie (placówka znajduje się w Gorzowie Wielkopolskim). Terapia dzieci i młodzieży jest kluczowa dla ich prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego. Co więcej, nieprzepracowane lęki i frustracje przejawiają się problemami w nauce, zaburzeniami odżywiania czy porywczością, która może być katastrofalna w skutkach. 

Na co zwracać uwagę w przypadku nastolatków?

Okres dojrzewania jest związany z diametralnymi zmianami. Niemniej, dobry psycholog zauważa odchylenia od normy, których nastolatek nie potrafi przepracować samodzielnie. Nasz psychoterapeuta z Gorzowa Wielkopolskiego ma doświadczenie we współpracy z dziećmi i młodzieżą. 

Do niepokojących objawów w okresie dojrzewania zalicza się, między innymi:

  • samookaleczenie;
  • sięganie po alkohol, papierosy i narkotyki;
  • używanie agresji fizycznej lub słownej;
  • pojawienie się traumatycznej sytuacji w domu lub szkole.

Zachęcamy do skorzystania z usług psychologa w naszej placówce w Gorzowie Wielkopolskim. Mamy doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą, nastolatkami i osobami dorosłymi.